Online dovolenky od slovenských cestoviek

cestovné kancelárie na jednom mieste
jednoduchý, prehľadný výber dovolenky
hotely, letenky, zájazdy za super ceny
výhody, zľavy, bonusy, lastminute
bezpečnosť - len poistené CK
Dovolenky na mape
Dovolenka - mapa sveta
Haiti dovolenkafotogaléria Haiti
 
Oficiálny názov: Haitská republika
Správne členenie: 9 departmentov
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Port-au-Prince
Rozloha v km2:27 750
Obyvateľstvo:10 033 000 (hustota 362 os. / km2)
Jazyk:francúzština
Mena:gourde ( 1€ -> cca 58 HTG )
Lokalita:Kajiny sveta - Amerika
Časové pásmo: Z - 5:00h
Susedia:Dominikánska republika
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: cestovný pas, vízum
Pozri tiež: Haiti
 dovolenka Haiti
 • hotely Haiti
 • doprava Haiti
 • letenky Haiti
 • cestovné kancelárie Haiti
 • lastminute Haiti
 
Najpopulárnejšie Dovolenky Slovákov - Top 20:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor

Dovolenka Haiti

Haiti je veľmi rôznorodá krajina nachádzajúca sa v Karibiku, na rozsiahlom ostrove spoločne s Dominikánskou republikov. Existuje veľa aktivít, ktoré možno robiť, bez ohľadu na to, o čo máte záujem. Je tu veľa histórie, kultúry, prírody a niekoľko málo atraktívnych pláží na objavovanie.

Cestovný ruch

Haiti bolo pre turistov v 70-tych rokoch mimoriadne obľúbené, takže sa nejedná o novú turistickú destináciu. Mnoho ľudí pracuje v cestovnom ruchu a majú rozsiahle skúsenosti s uspokojovaním potrieb turistov. Haiti je viac než pripravené na cestovný ruch - prílev ľudí je to, čo krajina potrebuje, aby naďalej rástla a prekvitala. Zamestnanci v hoteloch a turistických lokalitách absolvujú odbornú prípravu potrebnú pre cestovný ruch, aby sa návštevníci cítili čo najpríjemnejšie a bezpečne. Haiti príjme vyše 400.000 návštevníkov ročne, služby pre turistov zabezpečujú viaceré cestovné kancelárie, ktoré sa špecializujú na turistickú destináciu Haiti.

Vstupné formality

Vstup na Haiti je bez víz, potrebujete len cestovný pas platný šesť mesiacov po ukončení pobytu. Ak prídete letecky, musíte tiež predložiť letenku. Dostanete pristávaciu kartu, ktorá je platná aj pre váš odchod. Hovorí sa tu francúzsky, anglicky.

Kedy cestovať, klimatické pomery

Čo sa týka oblečenia, nezabudnite, že Haiti je tropická krajina! Prírodné látky sú najlepšie vo vlhkosti a teple. Nohavice a topy s dlhými rukávmi sa hodia vo večerných hodinách, proti moskytom. Ak máte v pláne veľa turistiky, nezabudnite dobré topánky, najlepšie ľahké s ďalším párom sandále. Nie je potrebné žiadne očkovanie. Možnosť výskytu malárie je možné riešiť liekami priamo na mieste, alebo sa poraďte so svojim doktorom pred cestou. Podnebie Haiti je tropické - vlhké a horúce. Zima je trochu chladnejšia a je pre turistov obľúbeným obdobím - v Európe je stále výrazne teplejšia ako zima v priemere 24 ° C. Najhorúcejšie mesiace sú júl a august, kedy teploty okolo 30 ° C nie sú nezvyčajné. "Daždivé obdobie" na Haiti je medzi aprílom a novembrom, ale to úplne závisí od toho, akú časť Haiti navštevujete, pretože mikroklímy tiež zohrávajú svoju úlohu. August je hurikánová sezóna, to by si turisti mali uvedomovať pri plánovaní dovolenky na Haiti.

Bezpečnosť

Haiti má štatisticky menej kriminality ako niektoré susedné ostrovyv Karibiku, dokonca nižšiu než v USA. Je vhodné prijať preventívne opatrenia ako: nevychádzať do ulíc neskoro v noci a byť si vedomí vreckárov, tak ako v každej inej cudzej krajine, s ktorou nie ste dostatočne oboznámení.

Dovolenka pri mori

Haiti je takmer úplne obklopené pobrežím, takže je samozrejmé, že prímorský život je bohatý. Hoci je v okolí miest a miest Haiti veľa zaujímavostí, pobrežie je právom považované za najatraktívnejší cieľ dovolenky. Populárne pláže sa nachádzajú na juhu, od Jacmel, na západe, na Cote des Arcadins a na severe od Cap Haitien, čo znamená, že plážové zastávky možno zaradiť medzi prehliadkami mesta a turné. Na pobreží piesočnatých aj kamenistých pláží je najvyhľadávanejším šnorchlovanie a potápanie, s možnosťou ísť trochu ďalej a dokončiť niekoľko ponorov lodí. Mnohé potápačské spoločnosti na Haiti sú certifikované pre výcvik a je možné získať kvalifikáciu v potápaní.

Dovolenkové destinácie na Haiti

Okrem prímorských plážových letovísk, patria medzi najznámejšie dovolenkové destinácie na Haiti:

Citadelle Henry

La Citadelle Henry sa nachádza v blízkosti druhého najväčšieho mesta Haiti, Cap Haitien, na severe Haiti. Táto pevnosť, ktorá sa nachádza v nadmorskej výške 900 metrov, je najväčšia v Karibiku a je označovaná ako bod vzniku slobodného sveta. Historický park má najväčšiu zbierku delostrelectva, delá a delové gule z éry kdekoľvek na svete. Môžete vyliezť na Citadelle la Ferriere a objaviť pevnosť postavenú 20.000 haitskými otrokmi, z ktorej porazili Napoleonovu armádu a následne založili prvú čiernu republiku. Napriek tomu, že bola postavený pred viac ako 200 rokmi, Citadelle je stále vo výbornom stave. Architektúrou pripomína európsky hrad. Z Citadelle je úžasný výhľad na Cap Haitien a jeho prístav.

Sans Souci

Palác Sans Souci bol ovplyvnený zemetrasením v roku 1842, ale stále zostáva svedectvom dávnych čias. S jeho výstavbou začal Henri Christophe, samozvaný kráľ Haiti, korunovaný v roku 1811, a stavba sa začala dlho po jeho korunovácii. Rovnako ako hrad Citadelle, stojí nad Cap Haitien, pretože to bolo bezpečné miesto, ďaleko od rizika možnej invázie francúzskeho námorníctva. Palác odráža klasickú európsku tradíciu a teraz sa javí ako rozpadnutý Versailles Karibiku.

Cap Haitien

Cap Haitien je druhé najväčšie mesto Haiti. Bolo založené v roku 1670. Zohralo svoju úlohu v kľúčových častiach dejín krajiny. Podľa francúzskej koloniálnej vlády to bolo najbohatšie a najkrajšie mesto Karibiku. Bolo centrom revolúcie na prelome 18. a 19. storočia. Veľký záliv, na ktorom je postavené, bol ideálny pre dopravu, export a import a útesy pod ním slúžili ako vynikajúci obranný štít. Je obľúbeným mestom všetkých Haiťanov a je pokojnejšou alternatívou rušného hlavného mesta Port-au-Prince. Mesto Cap Haitien je kompaktné, s kopcami na severe, Citadelle na juhu a krásnymi populárnymi plážami na dosah. Nad plážami vznikli populárne plážové strediská, ideálne pre relax na pobreží Haiti. Hlavnou atrakciou v samotnom Cap Haitien je architektúra - perníkové domy, mestská katedrála a železný trh, plný aktivít.

Jacmel

Prístavné mesto Jacmel sa nachádza na južnom pobreží, asi 3 hodiny jazdy autom z hlavného mesta Port-au-Prince. Mesto bolo založené Francúzmi v roku 1698 na pozostatkoch pôvodnej osady Taino. Bol to malý obchodný bod až do sedemdesiatych rokov 19. storočia, kedy bola do oblasti privezená káva. Táto plodina priniesla Jacmelu bohatstvo. Mesto sa stalo jedným z najdôležitejších prístavov, odkiaľ bolo expedované veľa cukru a kávy do Európy. Až 40% cukru Európy pochádzalo z Haiti. Obchodovalo sa s USA, Francúzskom aj Britániou. Bolo prvé mesto na Haiti, kde sa zaviedla elektrina, rovnako ako prvá telefónna ústredňa. Letisko Jacmel prijíma charterové lety.

Bassin Bleu

Bassin Bleu sa nachádza neďaleko Jacmel, na príjazdovej trase z Port-au-Prince. Ide o sériu troch bazénov - Bassin Palmiste, Bassin Clair a Bassin Bleu, ktoré sú prepojené vodopádmi a sú ohromujúcou prírodnou atrakciou a vyhľadávaným cieľom. Cestovanie pešo k bazénom je tiež atraktívnou trasou, s prírodnými krásami Haiti. Skupiny prechádzajú popri rieke cez viaceré mostíky na ceste k bazénom. Na jednom zo strmých miest je treba zostúpiť za pomoci lán. Bazény sú široké, hlboké s tyrkysovou vodou - neskutočný pohľad. Zamilujete sa do miestnych príbehov o morských pannách, ktoré údajne žijú v týchto bazénoch.

Národný park La Visite

Táto oblasť Haiti je ideálna pre aktívnych návštevníkov, rovnako pre tých, ktorí radi zažijú prírodné krásy z prvej ruky. Môžete si urobiť vzrušujúci výlet cez Národný park La Visite, a je obzvlášť osviežujúci pre tých, ktorí strávili veľa času v zhone rušných miest. Je bežné začať v Furcy a skončiť v Seguin, kde je možnosť zostať. Výlet trvá to minimálne poldeň, v závislosti od vašej kondície. Táto trasa vás prevedie srdcom národného parku. Chodci zažijú Haiti červenú, úrodnú pôdu pod nohami a narazia na miestne ženy, ktoré na trh prinášajú obrovské množstvo produktov. Nie je to ľahká túra, ale je to blažene odmenená, s jasným zameraním na dych.

Kenscoff

Osada Kenscoff sa nachádza južne od Port-au-Prince a je hlavným trhovým mestom v horách. Trhy sa konajú v utorok, štvrtok a piatok. V týchto dňoch poľnohospodári z celého okolia prichádzajú predávať svoje plodiny: cibuľa, mrkva, kapusta, káva a ďalšie. Vďaka svojej polohe, Kenscoff vyzerá ako dokonalý turistický terén. Výhľady sú úchvatné, borovicový les je stále prítomný. Kenscoff je tiež domovom obľúbenej ekologickej rezervácie Wynne Farm, ktorá sa 60 rokov zameriava sa na permakultúru, zalesňovanie a opätovné zavedenie miestnych druhov. Farma tiež spolupracuje s inými pôvodnými farmármi na zlepšení produktivity plodín.

Haitská kultúra, jazyk

Haiti má dva úradné jazyky: haitský kreolský (Kreyol) a francúzsky. Hovorí sa, že Kreyol je jazykom ľudu a že francúzština je jazyk vlády, práva a elity. Predpokladá sa, že Kreyol sa vyvinul na plantážach otrokov a je starý asi 300 rokov. Je to zlúčenie rôznych dialektov a jazykov, ktoré priniesli na Haiti otroci z Afriky. Zahŕňa aj trochu francúzštiny, španielčiny a angličtiny - a dokonca aj niektoré výrazy od pôvodných obyvateľov. Väčšina školského vzdelávania sa vykonáva vo francúzštine, ktorá nie je vždy pozitívna pre všetkých, keďže je to druhý jazyk.

Hlavné mesto Port-au-Prince

Ako hlavné mesto Haiti je Port-au-Prince centrom pre návštevníkov a miestnych obyvateľov. Je to hospodárske, politické a kultúrne centrum národa a nemožno ho ignorovať. Nachádza sa medzi rovinou, pobrežnými pláňami a hornatou krajinou. Mesto bolo značne poškodené zemetrasením v roku 2010. Prestavba bola pomalá, ale duch mesta je stále rušný. Ulice sú stále lemované hlučnými dodávateľmi, dopravné zápchy sú pravidelné a up-beat hudba vibruje pod nohami. Port-au-Prince je domovom vynikajúcich reštaurácií, kaviarní a umenia, a je prekvapivo prirodzený. Turisti majú tendenciu deliť svoj čas medzi dve hlavné mestské časti - centrum Port-au-Prince (La Ville) a Petionville, ktorá je na kopci. Jedna je domovom viacerých pamiatok, zatiaľ čo druhá je charakteristická množstvom obchodov a reštaurácií.

Špeciality miestnej kuchyne

Haitská kuchyňa je zaujímavou zmesou domorodých, afrických a francúzskych vplyvov, pričom do ich jedla sa pridávajú feferóny, ktoré vytvárajú karibskú štipľavosť. Vďaka pobrežiu obklopujúcemu ostrov je bohatá na morské plody, ktoré často pochádzajú z miestnych zdrojov. Ovocie je tiež významnou zložkou potravy, vrátane haitského grapefruitu, manga, pomarančov a mučenky. Haiťania pijú bohatú, chutnú kávu a špecializujú sa na lahodné rumy.

Umenie, architektúra, suveníry

Haitské umenie je svetovo preslávené. S pevnými Voudu vplyvmi, výtvory sú farebné a pôsobivé. Výtvory miestnej práce vidieť všade okolo vás, keď cestujete po Haiti, chytľavý pokus predajcu prilákať turistov. Architektúra je inšpirujúca, najmä pokiaľ ide o známe „perníkové domy“ v regióne, rovnako ako železné a kovové sochy vytvorené miestnymi remeselníkmi, najmä na miestach, ako je napríklad Croix des Bouquets.

Náboženstvo

Hlavným praktikami pre Haiťanov sú kresťanstvo a Vodou a obe sú uznávané ako národné náboženstvá krajiny. Na Haiti nikde nieje ďaleko od kostola a obrad je čas, pekne sa obliecť a pobudnúť s celou rodinou. Niekoľko Haiťanov sú protestantmi. Vodou je komplexný systém viery, dosť vzdialený od myšlienok, ktoré máme z filmov o "voodoo", a ktorý je nevyhnutný pre identitu národa. Veria v jedného boha, ktorý je tak ďaleko od reality a ľudskej formy, že jediný spôsob, ako sa dostať k Bohu, je prostredníctvom duchovných učiteľov / rečníkov. Haitský Vodou sa nenachádza na žiadnom inom karibskom ostrove - alebo kdekoľvek na svete! Chrám Vodou sa nazýva ounfòa, služby sa konajú mimo budovy. Služby sú impozantné a neuveriteľne zaujímavé. Vodou ako celok je nutnosťou-zážitok pre mnoho turistov.

Hudba

Od pomalých, tradičných kompa skladieb až po rarské zvuky ulíc, hudba je nevyhnutná pre výchovu tohto karibského národa. Kompa pôvodne pochádza z tanca merengue a je pomalým tancom, ktorý kombinuje tradičnú ľudovú hudbu z Haiti s jazzom. Tvrdí sa, že kompa sa stala obľúbeným hudobným žánrom národa, ktorý sa neustále vyvíja. Mizik rasin spája nové a staré štýly - moderné zvuky ako rock, pop a reggae, so známym rytmom Vodou bubnovania. Haitský karneval nie je preslávený ako známe príležitosti v Riu alebo na Barbadose. Je však stále impozantný, najobľúbenejším karnevalom pre turistov je karneval kvetov v júli, pokojný pritom impozantný. Hlavný karneval Haiti môže byť neuveriteľne ohromujúci pre nedomorodcov.

Copyright © 2010−2022, Svet-dovoleniek, travel agency