Online dovolenky od slovenských cestoviek

cestovné kancelárie na jednom mieste
jednoduchý, prehľadný výber dovolenky
hotely, letenky, zájazdy za super ceny
výhody, zľavy, bonusy, lastminute
bezpečnosť - len poistené CK
Dovolenky na mape
Dovolenka - mapa sveta
Burkina dovolenkafotogaléria Burkina
 
Oficiálny názov: Demokratická republika Burkina Faso
Správne členenie: 45 provincií
Politický systém:republika
Hlavné mesto:Ouagadougou
Rozloha v km2:274 200
Obyvateľstvo:14 326 000 (hustota 130 os. / km2)
Jazyk:francúzština, domorodé jazyky
Mena:frank ( 1€ -> cca 656 CFA )
Lokalita:Kajiny sveta - Afrika
Časové pásmo: Z + 0:00h
Susedia:Benin, Ghana, Mali, Niger, Pobrežie Slonoviny, Togo
 
 
Organizov. zájazdy: áno
Vycestovanie: pas, vstupné vízum
Pozri tiež: Burkina
 dovolenka Burkina
 • hotely Burkina
 • doprava Burkina
 • letenky Burkina
 • cestovné kancelárie Burkina
 • lastminute Burkina
 
Najpopulárnejšie Dovolenky Slovákov - Top 20:
 
Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Kuba, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Thajsko, Turecko
 
reklamný priestor
 

Mapa - Great Green Wall

Veľký zelený múr

Dovolenka Burkina

Pred nedávnom Horná Volta, teraz Burkina Faso, krajina hrdých ľudí, je nádhernou ukážkou pôvodnej Afriky ale tiež nefalšovanej chudoby a nezlomnosti.

Bez ohľadu na ekonomiku a nestabilnú politickú scénu, ľudia v Burkine Faso sú neustále priateľskí a veľmi hrdí na svoje bohaté kultúrne dedičstvo, ktoré robí z Burkina Faso nádhernú destináciu na cestovanie. Mešita z bahna, najväčšia populácia slonov v celej západnej Afrike, troglodytové obydlia, Veľký zelný múr, sú skvosty krajiny žiariace tak jasne, ako biele zuby v usmievavých ústach jej obyvateľov. Sú odmenou tomu, kto navštívi túto svojskú krajinu s priateľskou tvárou.

Ekologický cestovný ruch v Burkina Faso

Oblasť nazývaná Sahel je nehostinnou krajinou na južnom okraji saharskej púšte, ktorá sa tiahne naprieč Afrikou, od západného pobrežia Senegalu po východné pobrežie Džibuti. Táto rozľahlá pustatina, v ktorej prevažujú stepi a savany, pokrýva aj celé územie Burkina Faso. Nepriaznivé podmienky na život sa v posledných desaťročiach vplyvom klimatických zmien ešte zhoršili a viedli k masovému vysťahovaniu obyvateľstva do susedných krajín, ktoré ležia južnejšie a majú aj prístup k moru.

Od 80-tych rokov 20. storočia sa v Burkina Faso začal súboj niekoľkých nezlomných farmárov s neúprosnou púšťou, rozširujúcou sa na Sahel. Odmietli opustiť svoje domovy a začali sadiť stromy, v snahe zastaviť púšť. Ich čin považovali ostatní za zúfalý pokus, ale po niekoľkých rokoch sa dostavili prvé úspechy. Na desiatkach hektárov sa zazelenal mladý les. Vtedajší prezident - revolucionár Thomas Sankara, túto iniciatívu podporil a nariadil vysadiť desať miliónov stromov aby sa zastavila púšť. Zahájil tým riadený projekt boja proti rozširovaniu púšte. Neskôr sa pridávali aj ďalšie africké krajiny, až v roku 2005 došlo k širokej dohode predstaviteľov 21 afrických krajín, ktorí sa zaviazali, že do roku 2030 vysadia obrovský pás lesa pod južným okrajom Sahary.

Veľký zelený múr

Veľký zelený múr, ktorého dĺžka má byť 7775 km a šírka 15 km, sa stal predmetom podpory rôznych svetových organizácií a ochranárskych spolkov. Množstvo pokrokovo zmýšľajúcich ľudí z celého sveta prejavilo záujem osobne sa zúčastniť na prácach zalesňovania tejto časti Afriky. To dalo vzniknúť novým produktom ekologického cestovného ruchu. Dnes existujú v krajinách: Senegal, Gambia, Mauritánia, Mali, Burkina Faso, Ghana, Niger, Benin, Nigéria, Kamerún, Čad, Sudán, Eritrea, Etiópia, Džibutsko veľké centrá pestovania lesa, ktoré podporujú a organizujú práce miliónov Afričanov aj v tých najodľahlejších dedinách. Prostreníctvom nich je možné priložiť ruku k dielu, alebo len pozorovať tento úžasný projekt.

Najväčšie zásluhy sa pripisujú farmárovi menom Yacouba Sawadogo z obce Gorga, ktorý urobil prvý krok, keď vzal motyku a začal sadiť stromy pomocou pôvodnej techniky Zai. Dnes je známy aj ako muž, ktorý zastavil púšť. V roku 2018 bol ocenený Right Livelihood Award, známej ako „Alternatívna Nobelova cena“ za premenu neúrodnej pôdy na les a za demonštráciu spôsobu, akým môžu poľnohospodári regenerovať svoju pôdu pomocou inovatívneho využívania pôvodných a miestnych postupov.

Aktivity

Pozorovanie voľne žijúcej zveri
Kultúra a tradície
Ekoturistika
Dobrodružstvo

Pamiatky

V zoznamoch svetového dedičstva Unesco sa nachádzajú jedna prírodná a dve kultúrne pamiatky z Burkina Faso:

Park W, Arly, Pendjari pokrýva veľkú rozlohu neporušenej sudánsko-sahelskej savany s charakteristickými typmi vegetácie vrátane trávnatých porastov, kríkov, zalesnených saván a rozsiahlych galerijných lesov. Zahŕňa najväčšie a najdôležitejšie prepojenia suchozemských, semi-vodných a vodných ekosystémov v západoafrickom savanskom pásme Sahelu. Toto územie je útočiskom pre voľne žijúce druhy, ktoré z iných oblastí v západnej Afrike zmizli a sú vysoko ohrozené. Je domovom najväčšej populácie slonov v západnej Afrike a väčšiny veľkých cicavcov, typických pre túto oblasť: africký manatee, gepard, lev a leopard. Zahŕňa aj jedinú životaschopnú populáciu levov v regióne.

Zrúcanina Loropéni impozantné kamenné múry sú najzachovalejšou z desiatich pevností v oblasti Lobi, ktorá je súčasťou väčšej skupiny 100 kamenných pozostatkov, ktoré svedčia o sile trans-Saharského obchodu so zlatom. Zrúcaniny, ktoré sa nachádzajú neďaleko hraníc s Pobrežím Slonoviny, Ghanou a Togom, sa nedávno ukázali ako staré najmenej 1.000 rokov. Osídlenie bolo obsadené národmi Lohron alebo Koulango, ktoré kontrolovali ťažbu a premenu zlata v regióne, keď dosiahli jeho vrcholné obdobie od 14. do 17. storočia. Toto miesto obklopuje veľa záhad, z ktorých veľká časť sa ešte musí vykopať. Zdá sa, že osada bola počas dlhej histórie opustená.

Starobylé hutníctvo železa zahŕňa niekoľko lokalít umiestnených v rôznych provinciách krajiny. Stojace pece s prirodzeným ťahom, niekoľko ďalších štruktúr pecí, bane a stopy obydlí. Douroula, ktorá siaha až do 8. storočia pred n.l. je najstarším dôkazom výroby železa v Burkina Faso. Ďalšie prvky pamiatky - Tiwêga, Yamané, Kindibo a Békuy - ilustrujú zintenzívnenie výroby železa počas druhého tisícročia. Aj keď sa získavanie železa z rudy už v súčasnosti nevykonáva, kováči z dedín sa stále zúčastňujú rôznych rituálov, kde ukazujú aj tieto staré postupy výroby.

Hlavné mesto Ouagadougou

Je pomerne živé, ale chaotické mesto, ktoré bolo už v dávnej histórii kultúrnym centrom. Dnes tu žijú zástupcoviavšetkých kmeňov, mesto je kultúrnym a politickým centrom krajiny. Ouagadougou charakterizuje rušný nočný život, miestna hudba aj iné druhy umenia a kultúry, festivaly. Väčšina medzinárodných letov prichádza a odchádza z letiska Ouagadougou v centre hlavného mesta Burkiny. Vlastná letecká spoločnosť Air Burkina prevádzkuje lety do niekoľkých afrických destinácií a do Paríža vo Francúzsku.

Ideálny čas na návštevu Ouagadougou je február nepárneho roku, vtedy sa koná Panafrický filmový a televízny festival v Ouagadougou. Je to najväčší filmový festival v Afrike. V októbri stojí za návštevu Medzinárodný veľtrh umenia a remesiel, jeden z najväčších remeselníckych veľtrhov v Afrike. Navštívte Bobo-Dioulasso v marci - Národný týždeň kultúry.

Gorom-Gorom pri ceste na sever do Burkinabe Sahel, je zaujímavou zastávkou hlavné mesto regiónu Gorom-Gorom, ktoré má spojenie do ďalších miest v regióne - Makoye a Oursi. Podnebie v Gorom-Gorom je extrémne horúce, suché a prašné. Je to rovnaké ako pre Sahel, najmä počas sezóny Harmattan, keď vietor fúka piesok na juh od Sahary. Vo štvrtok sa obchodníci z okolitých dedín, ako aj kočovní obyvatelia Tuaregu a Peulu, hrnú na trh na ostrov Gorom-Gorom. Ulice sú plné farebne oblečených predajcov, koní a ťav. K dispozícii je tiež živý trh s dobytkom, na ktorom je možné kúpiť hovädzí dobytok vrátane hrbolatého zebu, kone, somáre a kozy.

Klíma, kedy cestovať

V Burkine Faso je klíma tropická, s dažďovým obdobím v letných mesiacoch kvôli africkému monzúnu a suchým obdobím v zime. Na severe je obdobie dažďov kratšie a menej intenzívne, takže podnebie je polosuché, zatiaľ čo na juhu dažďe vydržia dlhšie a dokážu živiť živšiu vegetáciu. Prírodné rezervácie majú flóru a fauna savany. Teploty v Burkine Faso sú vysoké po celý rok. V zime je vzduch suchý pre výskyt severovýchodných vetrov. Najvyššie teploty sú 30/32 °C na severe, 32/33 °C na juhu, dokonca aj v najchladnejších mesiacoch, tj v decembri a januári, ale niekedy môžu byť aj vyššie. Prevládajúci vietor nazývaný Harmattan, fúka zo severovýchodu a je schopný zdvíhať prach, čím sa obloha stáva belavou, ale môže to tiež spôsobiť skutočné piesočné búrky. Búrky sa môžu vyskytnúť aj na jar kvôli zrážkam s vlhkosťami vzduchu, ktoré prichádzajú z oceánu a postupujú smerom do vnútra.

Burkina Faso má štyri „ročné obdobia“. Skorá suchá sezóna je od septembra do novembra; stredná suchá sezóna je od decembra do februára, neskorá suchá sezóna je od marca do mája a vlhká sezóna je od júna do septembra. Odporúčame cestovanie medzi novembrom a februárom, keď je počasie suché a nie príliš horúce, a radšej necestovať počas obdobia sucha a pred príchodom dažďov, kedy je teplo intenzívne a veľmi nepríjemné.

Zľavy, last minute

Copyright © 2010−2026, Svet-dovoleniek, travel agency